Obiteljska tradicija od 1933. godine

ZLATARIJE DVORNIK

Lab grown dijamanti

Lab grown dijamanti su odavno na tržištu, ali nisu bili ni blizu popularni kao danas.

General Electric je prvi tokom 1950-tih godina napravio prvi dijamant u laboratoriju i to koristeći metodu koja je svojstvena za dijamante, visoka temperatura i veliki pritisak.

Koristeći kombinaciju visoke temperature i tlaka unutar elektrolučne peći, General Electric uspješno je replicirao uvjete ispod zemljine površine gdje dijamanti nastaju prirodno.

R $ D odjel General Electrica, 1970 tih godina je usavršio proizvodnju laboratorijskih dijamanata kemijskim taloženjem iz pare, danas znanom kao i CVD metoda.

CVD metoda omogućila je miješanje ugljika i vodika na niskoj temperaturi prije nego što su bili izloženi energiji, stvarajući tanki film koji se sloj po sloj na kraju formirao u kristale dijamanta.

Lab grown dijamant, 0,70 CT, boje G i VS1 čistoće.

Postavlja se logično pitanje, da li je to pravi dijamant?

Da ali napravljem ljudskom intervencijom ne prirodnom.

Kemijska struktura je identična.

Vizualno izgledaju identično.

Brusenje je identično.

Sustav ocjenjivanja je identičan.

MOHS u obe verzije je identični, a to je maksimalna ocjena 10.

Glavna razlika

Cijena.

Lab grown nastaje ljudskom intervencijom, bez rudnika i bez radnika koji otkopavaju iste, što znači da su 100% conflict free i da su 30% - 40% jeftiniji usporedno s prirodnim dijamantima istih karakteristika, jer dio troškova ide na CVD metodu i HPHT metodu.

Vizualnih razlika između laboratorijskih i prirodnih dijamanata nema.

Provjera je moguća je preko geomologa koji osim alata, mora posjedovati i veliko iskustvo. Refraktometar će pokazati iste vrijednosti kao i kod prirodnog briljanta, ali pod UV spektrom se vidi separacija između prirodnog i laboratorijskog dijamanta u prisustvu dušika ili manjku kod prirodnih dijamanata.

Klasični tester za dijamante će pokazati iste vrijednosti kao i za prirodni dijamant, dok posebni tester za dijamante može ustanoviti da li je proizveden ili preko CVD ili preko HPHT metode.

Laboratorijski dijamant ima tvrdoću na MOHS skali od 10, neće se grebati, sjajiti će apsolutno jednako kao i prirodni dijamant uz istaknute inkluzije pod lupom kao i prirodni dijamanti.

Laboratorijski dijamanti su certificirani od strane IGI (International Geomological Institute).

Za svaki kupljeni "lab-grown" dijamant u našim poslovnicama, mušterije će dobiti i certifikat dijamanta odobren i certificiran od strane IGI za veličine iznad 0,30 CT.

Zaključak

Laboratorijski dijamanti su odličan odabir za osobe koje su na budžetu, za osobe koje žele maksimalno dobiti na veličini a da pritom ne gube na kvaliteti, za konkurentnu cijenu.

Odabir prepuštamo Vama, ali na nama je da pružimo sve dostupne informacije u obliku certifikata i dodatnih objašnjenja da znate točno što kupujete. U oba slučaja, ipak je najvažnije da druga strane bude oduševljena.

Za sva dodatna pitanja i uzorke slobodno možete doći do naših poslovnica na splitskoj rivi ili se jednostavno javiti preko društvenih mreža i e-maila.

Prvi "lab grown" dijamant u našim poslovnicama. 0,50 CT, boja G, Si1 čistoća.