Obiteljska tradicija od 1933. godine

ZLATARIJE DVORNIK

Srebrni nakit

Srebro, u periodičkom sustavu elemenata znan i pod oznakom AG (Argentum).

Najsjajniji od svih plemenitih metala i vječno na drugom mjestu.

Glavni problem sa srebrom je što tamni, što je opće poznato, no unatoč nedostacima, srebro je prvi od plemenitih kovina koji se još od davnih vremena povezivao s bogastvom i izobiljem.

Srebro i zlato su usko povezani, srebro je nedvojbeno kroz povijest mlađi partner.

Kroz povijest, srebro se prodavalo za dvadeseti dio vrijednosti zlata, 20:1, dok se tijekom godina, sve do dan danas taj omjer još i povećao i to skoro na 100:1.

Kroz povijest, srebro se na račun nepovoljnog reciprociteta naspram zlata koristilo za izradu kovanica i to još prije 3000 godina.

Srebro, međutim drži dva prva mjesta među svim elementima, najbolji je vodič električne struje (bakar je ipak jeftiniji, pa se stoga on uvijek koristi.) i metal je koji najbolje reflektira svjetlost, što nam sugerira da je najsjajniji nakit usporedbi s ostalim plemenitim metalima, bar dok ne potamni. Među ostalim zanimljivostima vezanih za srebro su ogledala koja moraju biti što više reflektivna, tu srebru nema premca i tu je srebro kralj.

Kako se srebro snalazi u nakitu?

Srebreni standard je 925 tj." sterling silver".

Bez obzira na engleski prijevod zanimljivo je da upravo taj standard dolazi iz Njemačke, točnije iz godine 1100-te, gdje kroz povijest su isti taj standard adaptirali englezi tj kralj Henry II.

Više izvedenica legure srebra je prošlo kroz povijest, ali danas se skoro svi drže standarda 925. Standard 925 govori nam da je u leguri 92,5 % čistog srebra, a ostatak legure od 7,5% nam je analitički bakar našao mjesto.

Čisto srebro oznake 999, nam sugerira da se u leguri nalazi 99% čistog srebra s vrlo malim postotkom analitičkog bakra u leguri. Čisto srebro teoretski može biti u formi nakita, ali pod uvjetom da nakit bude robustan i jak, na račun istoga, vrlo mali broj zlatarija ili trgovina specijaliziranih za srebro ne nudi nakit od čistog srebra ali za investicijsko srebro, zlatnike i medaljone, ipak ima mjesta.

Klasično srebro je dovoljno nositi da se ne taloži veliki nanosi patine ali treba biti oprezan s parfemima, losionima, lakovima, ali i izbjegavati kada je vruče jer može potaknuti tamnjenje.

Srebro s rodijem ili paladijem je relativni novitet u svijetu zlatarstva, rodij i paladijum se nalaze u platinastoj grani plemenitih metala, uz osmij, iridij i jasno platinu. Njihovi završni slojevi ili ipak mali dio u leguri nude ono što srebro nema u svojoj prirodnoj strukturi, zaštitu od atmosferskih utjecaja što rodij i paladij imaju.

Srebro s rodijem ili paladijem neće skoro potamniti kao klasično srebro, nego će s vremenom razviti patinu kao i kod zlata, ali na način gdje se ista vrlo brzo i jednostavno može riješiti.

Srebro se odlično snalazi u nakitu, uvijek ćemo ga imati u ponudi i to u formi svih tipova nakita, gdje osim standardne ponude možemo ponuditi i izradu po narudžbi bez obzira o kojem je tipu nakita riječ.

Održavanje srebra.

Nosite srebreni nakit često.

Vjerovali ili ne, prirodna ulja vaše kože pomoći će da Vaš srebrni nakit ostane sjajan.

Soda bikarbona i voda.

Napravite miks od sode bikarbone i vode, nanesite malu količinu na krpu ili četkicu za zube (soft, ultra soft) i nježno ribajte. Kada vidite da se patina makla s nakita, nakit dobro properite s mlakom vodom i potom ga ostavite da se osuši prirodnim putem.

Prašak za pecivo i voda.

Postupak je jednostavan, sve što trebate imati su aluminijska folija, plastična posuda i 5 gr praška za pecivo. Prvi korak je plastična posuda gdje u nju stavljamo aluminijsku foliju da prekrije dno, na aluminijsku foliju stavite Vaš željeni nakit i prekrijte ga s 5 gr praška za pecivo ili ako Vam je lakše jednom malom žlicom. Dodajte vruću vodu i pričekajte 5 minuta. Nakon isteka vremena, srebreni nakit izvucite iz posude i dobro ga properite s mlakom vodom te ostavite da se osuši prirodnim putem. Ukoliko iz prvog pokušaja patina nije otišla, ponovite postupak.

Tekućina za pranje posuđa i voda.

Također su dobra metoda za čišćenje jednostavnijih tipova srebrenog nakita, međutim može se upotrebiti i četkica za zube (soft/ultrasoft). Kod kompleksnijih dijelova srebrenog nakita je i više nego poželjna četkica za zube, poslije dobro proprati s mlakom vodom i ostaviti da se osuši prirodnim putem.

Kako pravilno čuvati srebreni nakit kod kuće?

Upotrijebite nepropusnu posudu: bilo koja posuda može se koristiti za pohranu vašeg srebra, sve dok je nepropusna. Zip-lock kesice također su dobra ideja, ali možete pronaći i posebne kutijice za nakit.

Pohranite srebreni nakit na hladnom i tamnom mjestu, kao što je ranije spomenuto, sunčeva svjetlost, toplina i vlaga ubrzavaju tamnjenje. Pohranite komade pojedinačno: odvojenim skladištenjem komada sprječavate mogućnost međusobnog ogrebotina ili zapetaljavanja nakita.

Naravno, ako Vam se od svih savjeta, ne da ništa raditi, slobodno posjetite bilo koju od naših poslovnica na profesionalno čišćenje.